Максим Березкін: “Кредитування бізнесу – запорука успішної економіки”.

05.08.2019 / 14:43

Відсутність реального кредитування є однією з перепон для розвитку малого та середнього бізнесу в Україні. Після значного економічного спаду у 2014-2015 рр. банківський сектор просто відмовляється здійснювати кредитування суб’єктів підприємницької діяльності або здійснює кредитування на таких умовах, які просто їм не під силу. Це в свою чергу призводить до того, що багато потенційних підприємців не можуть започаткувати власну справу, а ті хто все-таки зважився на цей складний крок через недостатність оборотних коштів не можуть в перспективі здіснити якісний стрибок та вийти на інший рівень розвитку.
Україна серед країн, що розвиваються, має найменший кредитний портфель для МСБ. Слід зазначити, що згідно статистичних даних обсяг банківських кредитів суб'єктам господарювання до ВВП зменшився з 44,1% у 2013 р. до 24,2% у 2018-му. У структурі джерел фінансування капітальних інвестицій підприємств частка кредитів банків та інших позик за п'ять років знизилася майже вдвічі, досягнувши торік 7,7%. Потрібно бути відвертими, кредитування відбувається дуже вибірково, кредити видаються на короткий проміжок часу, а до самих кредиторів ставляться надто високі вимоги. Банківський сектор зайняв позицію очікування та стабілізації існуючих кредитних портфелів.
А поки кредитування МСБ знаходиться в пасивній фазі, про підвищення конкурентної здатності нам слід забути. Так, наприклад, польський підприємець бере в банку кредит під 3%, тоді як для українського – це просто мрія, оскільки кредитна ставка в гривні в нас коливається від 19 до 21%. Відповідно, український підприємець не зможе розширювати та модернізувати свій бізнес, завойовувати нові ринки і вигравати конкурентну боротьбу.
Необхідність кредитування МСБ є очевидним та вкрай необхідним кроком. Якщо банківський сектор неналежно виконує дану функцію, то держава просто зобов’язана відреагувати та втрутитись у дану ситуацію, оскільки підтпримка МСБ – це створення робочих місць, сприяння економічному та технологічному розвитку країни.
Тож, на державному рівні необхідно проводити ефективну роботу щодо створення відповідного правового середовища та активізації банківського кредитування сектору бізнесу. Якщо це не можливо реалізувати, то держава повинна запропонувати великий спектр схем фінансування і грантів для розвитку підприємництва, а саме: грошові дотації, бізнес-інкубатори, часткове фінансування. Звичайно, ідеальний варіант це все-таки відновлення активного кредитування МСБ на взаємовигідних умовах, адже доступ до фінасових ресурсів для бізнесу це один із умов розвитку підприємництва в Україні.