Максим Березкін: Юридична клініка формує моду на pro bono в Україні

07.02.2019 / 15:55

«У нас є два напрямки, яким потрібно приділяти максимум уваги зараз. Перша – реформування адвокатури, друга – тісна співпраця з системою безоплатної правової допомоги», – заявила під час дискусії за круглим столом з адвокатами Рівненщини заступник Міністра юстиції України Іванна Смачило. Останнє питання особливо актуальне в Україні, де безоплатна правова допомога від адвокатів практично відсутня.

Безоплатну юридичну допомогу, або як її називають у світовій практиці pro bono, можуть отримати малозабезпечені громадяни або благодійні, неурядові та освітні організації в справах, що стосуються, в першу чергу, захисту прав осіб з обмеженими фінансовими можливостями.
«Безоплатна юридична допомога в Україні не дуже популярна. Наша Юридична клініка спрямовує усі зусилля на те, аби популяризувати цей напрямок серед українських юристів», – говорить Голова ГО «Юридична клініка для малого та середнього бізнесу» Максим Березкін.
Надання безоплатної правової допомоги – світова тенденція. У Європі та США волонтерство серед адвокатів поширене явище. Кожна юридична компанія має певну кількість годин на ведення справ pro bono.
«У Європі адвокат – це не тільки діловий костюм, дорогий годинник і високий гонорар, але також підвищена соціальна відповідальність перед суспільством і людьми. Тому одним з пріоритетних напрямків роботи юридичної клініки є формування свідомості та моди на надання безкоштовної допомоги і серед українських адвокатів», – говорить Максим Березкін.
На жаль, ще одна проблема це те, що навіть самі підприємці не дуже вірять, що допомога може бути безкоштовною. Усі шукають якийсь підступ. «Аналізуючи діяльність нашої платформи, бачимо, що більшість питань – близько 80% – надходять анонімно, без реєстрації. Користувачі просто остерігаються надавати свої персональні дані, бояться прихованих платежів, –розповідає Максим Березкін, – Хочу ще раз звернути увагу: Юридична клініка надає консультації абсолютно безкоштовно. Достатньо лише зареєструватися на сайті www.lawmsb.com.ua та поставити питання адвокату-волонтеру».