Pro bono: як популяризувати благодійність серед українських адвокатів?

28.02.2019 / 12:14

Надання правової допомоги на умовах рro bono – світовий тренд. Багато компаній мають обов’язкове соціальне навантаження у вигляді певної кількості годин на тиждень, які вони мають відпрацювати на безоплатній основні, допомагаючи тим, хто не може собі дозволити оплатити їхні послуги. В Україні ж ця практика не дуже поширена, головним чином тому, що мало хто розуміє що таке допомога рro bono і чому вона приносить користь не лише тому, хто отримує консультацію, а й самому адвокату-волонтеру.

Що таке рro bono?
Згідно із міжнародним визначенням, рro bono – це надання професійних послуг на добровільний та безоплатній основі, яке здійснюється на користь осіб, які не можуть собі дозволити оплату подібних послуг. Головним чином надання послуг рro bono здійснюється юридичними компаніями.
Вперше про рro bono заговорили у Європі ще у XIII—XIV столітті. Тоді французька гільдія адвокатів зобов’язала усіх своїх представників надавати послуги малозабезпеченим громадянам безкоштовно. У Америці ж мода на рro bono з’явилася у ХІХ столітті. Тоді через нестабільну економічну ситуацію велика частина населення просто не могла дозволити собі консультацію юриста, але дуже її потребувала і адвокати почала консультувати незахищені верстви населення безкоштовно, вважаючи, що основна мета їхньої професії не особисте збагачення, а допомога людям.
Зараз допомога рro bono – поширене явище серед європейських та американських юристів. Так у Великобританії з 1997 року працює координаційний центр LawWorks. Він обробляє заявки людей, що потребують юридичної допомоги і передає їх справи фахівцям-юристам, які обслуговують цей центр.
У Південній Кореї юристи повинні витрачати мінімум 30 робочих годин на діяльність pro bono, а для місцевих асоціацій адвокатів кількість годин може бути зменшено до 20. Ті, хто не можуть виконати цю вимогу, зобов’язані заплатити від 17 до 26 доларів за кожну невідпрацьовану годину.

В Україні мода на рro bono тільки зароджується. Лише кілька юридичних компаній виділяють по кілька годин на тиждень аби вести справи та надавати консультації безкоштовно. Так, «Юридична клініка для малого та середнього бізнесу», створена Максимом Березкіним – це одна з перших он-лайн платформ, яка має на меті об’єднати юристів-волонтерів, які б допомагали найнезахищенішій верстві бізнесу. Щотижня на платформі реєструються та ставлять питання десятки людей, яким необхідна порада юриста і які не мають фінансових ресурсів аби оплатити консультацію висококваліфікованого фахівця.

Три причини надавати послуги рro bono
На перший погляд здається, що безоплатне надання консультацій та послуг – це чиста благодійність, але це не зовсім так. Інколи адвокат-волонтер отримує від такої роботи значно більше, ніж віддає.
По-перше, надання консультацій рro bono – це чудова можливість відточити свої навички та знання, тому така діяльність буде особливо корисною для випускників ВУЗів та тих, хто лише починає будувати свою кар’єру. Досвідчені ж юристи таким чином зможуть підтвердити свою експертність, обмінятися досвідом з колегами та отримати нові кейси у свою скарбничку.
По-друге, адвокат самостійно обирає питання, яке хоче вирішити і таким чином впливати соціальні процеси у суспільстві, аналізувати стан справ у тій чи іншій сфері і формувати алгоритми дій у подібних ситуаціях на майбутнє.
По-третє, в процесі роботи у справах рro bono адвокат укріплює свої професійні та соціальні зв’язки, формує довіру до своєї професії у суспільстві, створює культуру взаємоповаги та взаємопідтримки.
Хочеш стати частиною великої команди адвокатів-волонтерів та допомагати тим, хто цього дійсно потребує? Тоді заходь на сайт lawmsb.com.ua, обирай розділ «Реєстрація адвокатів», заповни невелику анкету та надай консультацію!

Джерело: SkyNew