Юридична допомога стала доступнішою для підприємців

15.02.2019 / 11:14

13 лютого в ресторані "Зірка" відбулася прес-конференція "Безкоштовна юридична допомога на відстані одного кліку". Під час заходу громадська організація "Юридична клініка для малого та середнього бізнесу", яку очолює Максим Березкін, презентувала нову соціальну он-лайн платформу, спрямовану на захист підприємців Кіровоградщини від тиску правоохоронних та контролюючих органів.

За словами Березкіна, новий проект було створено, щоб звичайний підприємець, який не може утримувати штат юристів або відчуває фінансові труднощі, міг у будь-який час звернутися по кваліфіковану правову допомогу. Представники малого та середнього бізнесу тепер можуть одержати в он-лайн режимі безкоштовні консультації адвокатів-волонтерів у сферах земельного, цивільного, господарського, трудового, податкового і кримінального права.

Для цього достатньо зареєструватися на сайті www.lawmsb.com.ua та поставити відповідне запитання адвокату-волонтеру. Письмову відповідь на поставлене запитання буде надано протягом 24 годин. На сайті також є покрокові інструкції для підприємців, як діяти у тих чи інших ситуаціях, наприклад, під час обшуку, перевірки податківців тощо.

"На жаль, українським підприємцям доволі часто доводиться стикатися з порушеннями закону з боку представників правоохоронних органів. Юридична клініка має допомогти їм у таких ситуаціях. Безумовно, он-лайн консультації, здійснювані студентами юридичних вишів, під контролем п'яти кваліфікованих представників юридичних компаній, не завжди зможуть замінити консультації досвідчених юристів. Але мають вказати підприємцям шлях, як їм далі діяти. За бажанням, вони зможуть звернутися за платною допомогою юридичних компаній та адвокатських об'єднань, які є партнерами Юридичної клініки. Зокрема, у складних випадках, коли підприємцям потрібні активні дії адвокатів або юридичний супровід їхніх судових справ", – пояснив Березкін.

З'ясувалося, що самі підприємці не дуже вірять, що допомога може бути безкоштовною. За звичкою, вони шукають приховану каверзу. Двотижневий моніторинг діяльності Юридичної клініки свідчить, що близько 80% запитань надходять анонімно, без реєстрації. Користувачі остерігаються надавати свої персональні дані, боячись прихованих платежів, констатує Максим Березкін. Він наголосив на тому, що ця громадська організація надає консультації абсолютно безкоштовно.

"Безоплатна юридична допомога в Україні є не дуже популярною. Тож наша Юридична клініка намагатиметься популяризувати цей напрямок серед українських юристів", – каже Максим Березкін.

Надання безоплатної правової допомоги – це світова тенденція. У Європі та США волонтерство серед адвокатів – вельми поширене явище. Там кожна юридична компанія має певну кількість годин на ведення таких справ.

"У Європі адвокат – це не тільки діловий костюм, дорогий годинник і високий гонорар, але й підвищена соціальна відповідальність перед суспільством і людьми. Тому одним з пріоритетних напрямків роботи нашої юридичної клініки є формування моди на надання безкоштовної допомоги серед українських адвокатів", – зазначив Максим Станіславович.

Член координаційної ради з питань розвитку підприємництва міськради Кропивницького Тамара Саміляк подякувала за створення такої необхідної підприємцям он-лайн платформи. За її словами, наш малий бізнес сьогодні далеко не завжди має можливість користуватися платними послугами юристів.

Участь у прес-конференції також взяла заступник начальника Головного управління ДФС у Кіровоградській області Тетяна Гавренкова. Вона навела дані щодо внеску підприємців у бюджетні надходження. В Кіровоградській області зареєстровано 34578 підприємців фізичних осіб і 27664 юридичних осіб. У структурі податкових надходжень області найбільшу питому вагу займають сільськогосподарські підприємства – 30%. Лише три підприємства області належать до великого бізнесу, левову ж частку становить малий і середній бізнес.

Тетяна Семенівна стверджує, що податковий тиск на підприємців поступово зменшується. По це свідчить минулорічне скорочення кількості перевірок представників бізнесу. Їх чисельність зменшилась на 200. Досягненням податківців вона вважає зменшення термінів відшкодування ПДВ та запровадження консультаційно-інформаційної системи – електронний кабінет, яка працює цілодобово без вихідних.

Начальник відділу розгляду звернень та забезпечення діяльності комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Головного управління юстиції у Кіровоградській області Віталій Секмедін повідомив, що найбільш негативним явищем у сфері бізнесу є незаконне заволодіння чужим нерухомим і корпоративним майном, тобто рейдерство. Внаслідок недосконалості вітчизняного законодавства підприємцям важко довести факти проявів рейдерства та повернути втрачену власність. Постраждалим від рейдерства особам обласне управління юстиції надає правову допомогу. Також допомагає складати скарги над дії певних державних реєстраторів або нотаріусів, які подаються до Міністерства юстиції. Це в багатьох випадках дозволяє повернути втрачену власність в адміністративному порядку.

Одним із засобів захисту майна є SMS-маяк. Якщо стороння особа користується чиїмсь майном, то на мобільний телефон власника приходить відповідне повідомлення. Водночас доступ державних реєстраторів до реєстрів, якщо вони вчинили незаконні дії, блокується.

За словами представника відділу правової роботи Головного управління юстиції в області Андрія Грималюка, усі органи державної влади зобов'язані надавати правові консультації та надавати допомогу у складанні документів непроцесуального характеру. Право на таку допомогу має будь-яка особа. Крім того, управління юстиції займається правовою освітою населення, реалізуючи проект "Я маю право". Зокрема ознайомлює із законом, який в народі прозвали "Маски-шоу стоп". Повну чинність він набрав з 1 січня 2019 року. Спеціальні буклети знайомлять, як поводитись під час обшуків правоохоронців та як протидіяти рейдерству. Водночас для правової допомоги громадянам у державних органах створені спеціальні "гарячі лінії".

"Цінність створеної Юридичної клініки полягає в тому, що вовна має вузьку спрямованість на проблемах підприємців. Досвід показує, що більшість їхніх запитань майже однакові, отож в подальшому можна буде розробити в електронному вигляді типові відповіді на найпоширеніші запитання. Це буде черговим кроком щодо правової обізнаності населення", – переконаний Андрій Грималюк.

Максим Березкін повідомив, що одним із завдань клініки є виявлення порушень в реалізації нових законів та ведення аналітики з метою подання пропозицій щодо вдосконалення законодавства.

"У буклетах правоохоронців нібито все вірно написано", – каже він. – "Та на практиці не все відбувається гладко. Наприклад, під час обшуку правоохоронцям заборонено без дозволу суду вилучати комп'ютерну техніку або мобільний телефон. Але слідчі все одно часто вилучають електронні носії інформації. Мовляв, пишіть скаргу про порушення закону".

У відповідь Грималюк порадив знімати процес обшуку на відео. Саме це зараз передбачає новий закон. Тепер така відео-зйомка буде головним доказом факту порушення при судовому розгляді справи.

Тамару Саміляк зацікавило, чи буде нести Юридична клініка певну відповідальність за неправильно надану консультацію. Яка, скажімо, призвела до санкцій з боку податківців.

"Я не можу гарантувати, що усі наші консультації будуть 100% вірними. Але подвійним контролем з боку досвідчених юристів ми мінімізуємо ризики підприємців. До нас часто звертаються люди, які навіть не мають уявлення, як їм діяти в певних ситуаціях. І наше завдання підказати їм алгоритм дій." – пояснив Березкін.

Максим Березкін додав, що у планах очолюваної ним громадської організації поступово запровадити свою "гарячу лінію" зв'язку та влаштувати представницькі офіси в обласних і регіональних центрах України.